Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi

Miras Semboller Zanaattan Tasarıma "ÇANAKKALE" Sergisi Sanatseverler ile buluştu.

MİRAS SEMBOLLER, ZANAATTAN TASARIMA “ÇANAKKALE”

 SERGİSİ TROYA MÜZESİNDE SANATSEVERLER İLE BULUŞTU

ÇOMÜ Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (ÇASEM), Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü ile MSGSÜ Tekstil Ve Moda Tasarımı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Çanakkale İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü – Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.  arasında yürütülen Miras Semboller, Zanaattan Tasarıma “Çanakkale”  sergi açılışı 24. KASIM 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

 Prof. Gaye Kırlıdökme Belen’in 2012 yılında kurgulayarak 2014 yılında uygulamaya başladığı “Miras Semboller Zanaattan- Tasarıma” başlıklı tekstil projesinin Kastamonu ve İstanbul’dan sonra üçüncü ayağı olarak Miras Semboller, Zanaattan Tasarıma ‘Çanakkale’, ÇOMÜ den seramik ve MSGSÜ den tekstil olmak üzere iki farklı disiplinin lisans/lisansüstü düzeydeki öğrencilerini bir amaç etrafında buluşturmuştur.

Beş etaptan oluşan Miras Semboller, Zanaattan Tasarıma ‘Çanakkale’ projesinin amacı, bölge değerlerinin tasarımcı bakış açısıyla keşfedilmesi, yenilikçi ve yaratıcı bakış açısıyla yeniden ele alınmasıyla değerlerimizin yüceltilmesi, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak seramik ve tekstil alanında yeni ve çağdaş tasarım önerilerinin hayata geçirilmesidir.

Prof. Gaye Kırlıdökme Belen ve Doç. Yeşim Zümrüt yönetiminde, Öğr. Gör. Dr. Mehmet Coşar, Öğr. Gör. Necmi Tekin, Arş. Gör. Pınar Yılmaz, Arş. Gör. Damla Yücebaş yardımcılığında 2017 yılında başlayan çalışmalar, 2021-2022 eğitim öğretim yılı boyunca da devam etmektedir.

Projenin beşinci ve son etabında ise seramik ve tekstil alanında sektör kollarına da ulaştırılmak üzere basılı bir katalog hazırlanarak seçilen tasarımlar ile eserler Kasım-Aralık 2022 de Troya Müzesi sergi salonunda izleyiciler ile buluşturulmuştur. Sanal sergimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://sanal-sergi.msgsu.edu.tr/miras-semboller-canakkale/